انجام پایان نامه پردازش تصویر
فوریه 24, 2017
انجام پایان نامه ارشد برق قدرت
فوریه 24, 2017

انجام پایان نامه برق الکترونیک در مقطع ارشد و دکتری

انجام پایان نامه برق الکترونیک در مقطع ارشد و دکتری

برق الکترونیک (مهندسی پزشکی، بیو الکتریک، سیگنال، تصویر، آنالوگ، مدلسازی پزشکی، اطلاعات پزشکی)

مهندسی پزشکی یکی از رشته های به نسبت جدید است که در سال های اخیر توجه بسیاری از محققان را در سطح داخلی و خارجی به خود جلب کرده است. از آنجاییکه هدف از این رشته، بالا بردن سطح سلامتی انسان با استفاده از فن آوری های مهندسی است، سرمایه گذاری های عظیمی نیز در این رشته صورت گرفته است.

مهندسی پزشکی شامل 5 زیر شاخه است: بیوالکتریک، بیومکانیک، بیومتریال، مهندسی بافت و فن آوری اطلاعات پزشکی که موسسه ارشدیاران در گرایش های بیوالکتریک و فن آوری اطلاعات قبول پروژه می نماید. در زیر به اختصار به معرفی هر یک از آن ها می پردازیم. در موسسه ارشدیاران شریف در گرایشهای زیر پایان نامه الکترونیک انجام می شود:

الف – انجام پایان نامه بیوالکتریک

گرایش بیوالکتریک از بسیاری از جهات به گرایش های برق مانند مخابرات، الکترونیک و کنترل و رشته کامپیوتر شباهت دارد، بطوریکه در سال های اخیر بسیاری از پایان نامه های رشته های نام برده شده در حوزه بیوالکتریک انجام گرفته است. این گرایش خود به چندین زیر شاخه مختلف تقسیم می شود:

انجام پایان نامه سیگنال های حیاتی

این حوزه که از اهمیت بسیاری برخوردار است، شامل تحلیل سیگنال های حیاتی از جمله سیگنال قلب (ECG) برای تشخیص انواع بیماری ها بصورت خودکار، بدون نیاز به نظر یک پزشک، و یا پیشبینی بیماری های قلبی که هنوز به وقوع نپیوسته اند.

از جمله دیگر سیگنال های حیاتی بدن سیگنال مغز (EEG) است که برای تحلیل انواع و اقسام رفتارها و پاسخ های مغزی به هنگام تسک های مختلف به کار می رود. هدف از این تحلیل ها بهبود روش های آموزشی مغز، کمک به آرامش مغز، بهبود بیماری هایی که درمان قاطع برای آن ها وجود ندارد (بیماری های چون پارکینسون، ADHD، اوتیسم) و ساخت و بهبود دستگاه های تحریک مغزی مانند tDCS که با کمترین عوارض بتوانند در درمان های مغزی موثر واقع شوند.

سیگنال های ماهیچه ای (EMG) نیز برای تحلیل رفتارهای عضلات به کار می رود. جدا از اینکه این تحلیل ها منجر به پیدا کردن روش های درمانی برای بیماری های حرکتی در سطح عضله می شوند (مانند MS، ALS)، برای ساخت ربات های انسان نما نیز مورد استفاده قرار می گیرند تا حرکات این ربات ها به حرکات انسان نزدیک تر شود.

تحلیل های هرگونه سیگنال حیاتی شامل بخش های مختلفی از جمله طبقه بندی بر اساس روش های مختلفی چون فازی، درخت تصمیم، شبکه عصبی، SVM، LDA، KNN و استخراج ویژگی با استفاده از روش های مختلفی چون ویولت، ICA، PCA و CSP صورت می گیرد. همچنین تمامی حوزه های نام برده شده نیازمند ثبت داده، برای انجام تحلیل هستند. هرچند که وجود چندین دیتابیس غنی از این دسته از سیگنال ها، نیاز دانشجو را برای ثبت سیگنال به حداقل رسانده است و استفاده از آن ها برای عموم رایگان است.

انجام پایان نامه تصاویر پزشکی

یکی از حوزه های مهم مهندسی پزشکی بیوالکتریک، تصاویر پرشکی است. این حوزه خود به دو شاخه تصویربرداری پزشکی و پردازش تصویر تقسیم می شود. تصویربردای پزشکی در رابطه با بهبود متدهای تصویربرداری است که ارائه هرگونه روش در این حوزه نیازمند اثبات عملی و ثبت داده است. اما در پردازش تصویر نیاز به ثبت داده نیست و هدف بهبود تصاویر موجود پزشکی و یا استخراج ویژگی از روی تصاویر، مانند تشخیص غده سرطان به صورت خودکار است. یک دسته از تصاویری که در سال های اخیر به شدت در حال افزایش هستند، تصاویر مربوط به MRI کاربردی یا fMRI هستند که از عملکرد فیزیولوژیکی مغز تصویربرداری را انجام می دهند. تحلیل این داده ها منجر به شناخت بهتر مغز، برای ارائه انواع روش های درمانی، بخصوص در سطوح عمیق مغز است که از دید دستگاه EEG پنهان می ماند، می شود.

مدلسازی پزشکی

هدف از مدلسازی پزشکی این است که انجام آزمایشات پزشکی بر روی بیمارها (و یا حتی حیوانات) صورت نگیرد و هرگونه آزمایش بر روی مدل انجام گیرد. تحقق این هدف، باعث به حداقل رسیدن هزینه ها و به حداقل رسیدن ریسک ها و خطرات آزمایش بر روی انسان است. مدلسازی پزشکی خود به دو دسته کلی تقسیم می شود: مدل های ریاضی و مدل های الکتریکی. مدل های ریاضی بر پایه ریاضیات و کنترل غیرخطی است که می توانند انواع رفتارهای بدن انسان را در غالب معادلات ریاضی مدل کنند. مدل های الکتریکی شامل ساخت مدارهای الکترونیکی است که هر کدام از المان های آن بیانگر یک جز از اعضای بدن مرتبط با پدیده مورد نظر است.

الکترونیک پزشکی

ساخت انواع دستگاه های پزشکی، انواع ابزار تصویربرداری، انواع دستگاه های تحریک مغزی، قلبی، ماهیچه ای، ابزارهای درمانی چه بصورت تهاجمی (ایمپلنت الکترود) و چه بصورت غیرتهاجمی (سمعک) همگی در این دسته از مهندسی پزشکی قرار می گیرند که بدیهی است تعریف پروژه در این حوزه، نیازمند ساخت دستگاه و ارزیابی آن است. نرم افزارهای مورد استفاده در این حوزه شامل ورژن های مختلف از Spice و Proteus و Protel است.

آشوب

یکی از حوزه های جدید مهندسی پزشکی که ریاضیات غیرخطی در آن نقش اساسی دارند. بر اساس نظریه آشوب هرچیزی در دنیا دارای نظمی است که این نظم را نمی توان بصورت دقیق پیش بینی کرد! اما با استفاده از خواص آن می توان عملکرد و چارچوب رفتاری بسیاری از رفتار بدن انسان را، در حالت سالم و بیماری، شناسایی کرد.

ب -انجام پایان نامه مهندسی اطلاعات پزشکی

این گرایش از مهندسی پزشکی شباهت زیادی با مهندسی اطلاعات در رشته کامپیوتر دارد که الگوریتم ها و روش های آن در قسمت مربوط به کامپیوتر توضیح داده شده است. اصلی ترین تفاوت بین این دو گرایش پایگاه اطلاعاتی آن ها است که در این گرایش پایگاه اطلاعات شامل اطلاعات پزشکی است.

تمامی فعالیت ها در حوزه های نام برده شده در نرم افزار متلب قابل پیاده سازی و اجرا هستند و برای شبیه سازی می توان از Simulink بهره برد. سایر نرم افزارهایی که در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرند نرم افزارهایی چون SPSS است که تحلیل-های آماری را انجام می دهند. تحلیل آماری یک بخش بسیار مهم از مهندسی پزشکی است که اکثر کارهای انجام شده در این حوزه نیازمند این تحلیل هستند. SPSS قادر است که بسیاری از تحلیل های آماری پیچیده را انجام دهد و نتایج را بصورت گرافیکی منتشر کند.

زمینه ها و عناوین پروژه های انجام شده در رشته مهندسی پزشکی:

تحلیل سیگنال های EEG شامل طبقه بندی با روش های فازی، درخت تصمیم، شبکه عصبی، SVM، LDA، KNN و یا استخراج ویژگی با روش های ویولت، ICA، PCA و CSP

کانکتیویتی در مغز

تحلیل سیگنال های قلب ECG ، تشخیص بیماری های قلبی بصورت خودکار از جمله آریتمی های بطنی با استفاده از ویولت، شبکه عصبی

استخراج پارامتر هاي موثر صداي قلب و ايجاد بانك اطلاعاتي در تشخيص پزشكي

تحلیل سیگنال های EMG و کنترل حرکات بدن

پردازش تصاویر پزشکی، تشخیص ضایعات در تصاویر عروق، بافت

نهان نگاري در تصاوير پزشكي

پردازش تصویر شبكيه برای تشخیص بیماری های چشمی

تشخیص بيماري هاي مربوط به پا و زانو از طریق تصویر

تشخيص سرطان سينه در تصاوير ماموگرافي

پردازش تصاویر مغزی با استفاده از تصاویر fMRI

پردازش تصویر كروموزموم ها برای تشخيص ناهنجاري هاي ژنتيكي

مدل های سه بعدي سر و جمجمه

مدلسازی بیماری توسط مدل های ریاضی غیرخطی و یا مدل های الکتریکی

تحلیل و مدلسازی مجموعه هاي نروني بر اساس مدل هاجکین هاکسلی

ساخت و شبیه سازی تجهیزات الکترونیکی قابل کاشت در بدن مانند سمعک یا پیس میکر خارجی

آشوب و نقش آن در بدن با استفاده از ریاضیات غیرخطی و نگاشت

داده کاوی در اطلاعات پزشکی با استفاده از الگوریتم های ژنتیک، شبکه عصبی

مكانيسم هاي اجزای مصنوعي سيبرنتيكي

بررسي بيماري هاي اعصاب به كمك سيگنال هاي برانگيخته محيطي

ارزشيابي روش هموارسازي بيز روی سیگنال های نويزي و اعمال آن بر سیگنال بيولوژيك

آناليز صداي تنفس برای تشخيص امراض ريوي

 

نرم افزارهای مورد استفاده:

Matlab ، Simulink ، Spice ، Proteus ، Protel ، SPSS

 

گروه آموزشی پژوهشی یارآموزان با گردآوری متخصصین حوزه های مختلف مرتبط با برق الکترونیک در مقطع دکتری از اساتید دانشگاه های برتر می باشند، آماده ارایه خدمات مشاوره در انجام شبیه سازی و مشاوره انجام پایان نامه می باشند. جهت ثبت درخواست خود از فرم زیر استفاده کنید.

 

فرم ثبت سفارش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *