انجام پایان نامه در زمینه تجزیه مدهای تجربی-EMD پردازش تصویر و سیگنال
فوریه 7, 2017
اینترنت اشیا IOT
فوریه 8, 2017

شبکه های بین خودرویی VANET

شبکه های بین خودرویی VANET

معرفی شبکه‏های موردی بین خودرویی

هدف اصلی سیستم‏های بین خودرویی ایجاد امنیت و راحتی برای رانندگان و مسافران می‏باشد. در این راستا تلاش‏های زیادی صورت گرفته تا از تصادفات جلوگیری شود و همچنین وضعیت ترافیک بهتر شود. در شبکه‏های موردی بین خودرویی هر خودرو مجهز به فناوری است که به رانندگان این امکان را می‏دهد تا با یکدیگر و با زیر ساختار جاده ارتباط برقرار کند. زیر ساختار جاده‏ای که به عنوان واحدهای کنار جاده معروف هستند. در برخی از نقاط حیاتی خیابان‏ها و جاده‏ها مانند هر چراغ راهنمایی که سر تقاطع می‏باشد یا هر علامت ایست قرار گرفته‏اند تا وضعیت عبور و مرور را بهبود بخشیده و رانندگی را ایمن‏تر سازند.

به عنوان نمونه در زمان وقوع یک تصادف، رانندگی اقدام به ترمز ناگهانی می‏نمایند. در چنین وضعیتی هرگونه تعلل رانندگان واقع در خودروهای عقبی، می‏تواند باعث ایجاد تصادف‏های زنجیره‏ای گردد و زیان‏های مالی و بعضاً جانی زیادی را به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی شبکه‏های بین خودرویی این امکان را دارند تا بدون دخالت رانندگان، تا حد امکان جلوی این امر را بگیرند. مکانیزم کاری شبکه‏های بین خودرویی به این شکل است که به هنگام ترمز، سیستم ارتباطی شبکه‏های بین خودرویی اقدام به انتشار پیام اخطار برای ماشین‏های پشت سر می‏نماید. ماشین‏های دریافت کننده پیام، با مشاهده‏ی پیام اخطار، به‏صورت خودکار اقدام به کاهش سرعت خودرو می‏نمایند. البته در شبکه‏های بین خودرویی، به‏صورت دوره‏ای پیام‏های مختلفی به منظور ایجاد فضای لازم برای رانندگی ایمن، منتشر می‏گردد. وقوع تصادفات جاده‏ای سالانه میلیاردها دلار خسارت در سراسر جهان بر جای می‏گذارد. در شکل زیر رانندگان در حال پخش کردن اطلاعات تصادف برای کل جاده می‏باشند تا به موقع از بروز تصادف دیگر جلوگیری نمایند.

انتقال داده به صورت multi-hop در شبکه ‏های VANET کاری است پیچیده، زیرا گره‌های شبکه (اتومبیل‏ ها) بسیار متحرک بوده و به همین دلیل احتمال قطع شدن ارتباط بسیار زیاد است. یکی از روش ‏های غلبه بر این مشکل استفاده از ایده carry-and-forward است، به این صورت که اتومبیل حامل packet، آن را آنقدر حمل می‏کند تا اتومبیل دیگری وارد محدوده رادیویی آن شده و سپس packet به اتومبیل دیگر منتقل می‏شود. دلیل اهمیت این روش در خوش تعریف بودن پارامترهای مورد استفاده در آن و نیز خوب بودن منطق کلی حاکم بر کلیت روش می‏باشد. اما متاسفانه این روش نقایص و کاستی‏هایی دارد که پیاده‏سازی عملی آن را دشوار می‏کند.

شبکه‏ های VANET زیر مجموعه‏ای از شبکه‏های MANET می‏باشند که می‏توانند جهت ارتباط در سیستم ‏های ITS مورد استفاده قرار گیرند. این شبکه‏ ها مانند MANET ساختار خاصی نداشته و در آن نودها تشکیل‏ دهنده شبکه خودروهای در حال حرکت هستند. تصمیم راننده، سرعت بالا و حرکت مداوم خودروها خصوصیات منحصر به ‏فردی را در این شبکه ‏ها ایجاد کرده است، بنابراین مسیریابی برای انتشار داده‏ها در این شبکه‏ ها مسأله‏ای اساسی است. مسیریابی در این شبکه‏ ها خود به چند دسته تقسیم می‏شوند که یکی از مهمترین آنها مسیریابی مبتنی بر مکان می‏باشد. پروتکل مسیریابی GPSR از پروتکل‏ های پیشتاز در شبکه ‏های مبتنی بر مکان می‏باشد.

فایل کامل انتقال داده شبکه های بین خودرویی VANET از اینجا دریافت کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جزوه آموزشی شبیه سازی شبکه های بین خوردویی ونت می توانید. با گروه پژوهشی یار آموزان (انجام پایان نامه ، انجام پروژه ) در تماس باشید ، و با پر کردن فرم ثبت سفارش در اسرع وقت پاسخگویی سوالات شما عزیزان در ارتباط با موضوع جزوه آموزشی خواهیم بود.

فرم ثبت سفارش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *