پیاده سازی فانکشن های شبکه در کنترلر مینینت

آموزش داده کاوی با استفاده از WEKA
می 9, 2018
آموزش شبیه سازی انجام پروژه صنایع
می 11, 2018

پیاده سازی فانکشن های شبکه در کنترلر مینینت

پیاده سازی فانکشن های شبکه در کنترلر انجام می‌شود یا در مینینت

 

پیاده سازی فانکشن های شبکه در کنترلر انجام می‌شود یا در مینینت؟

یکی از ویژگی‌های مهم SDN جداسازی صفحه کنترل از صفحه دیتا است. اگر از امولاتور mininet برای پیاده‌سازی استفاده می‌کنید دقت کنید که از این امولاتور فقط برای پیاده‌سازی data plane معماری SDN استفاده می‌شود (اگرچه mininet دارای یک کنترلر basic می‌باشد که می‌تواند موجب خروجی درست pingall شود) و برای پیاده‌سازی فانکشن‌های شبکه از لایه ۱ تا ۴ می‌توانید از کنترلرهای SDN (کنترلر‌های OpenFlow) استفاده نمایید (پیاده‌سازی control plane). پس مثلا در mininet دنبال روتر یا فایروال یا … نگردید بلکه این قابلیت‌ها را باید در کنترلری که استفاده می‌کنید بیابید و درصورتی‌که در کنترلر قابلیت مورد نظرتان پیاده‌سازی نشده است دو راه دارید؛ یا اینکه کنترلرتان را تغییر دهید و یا خودتان دست به کد شوید و فانکشن (اپلیکیشن یا قابلیت) مورد نظر را ایجاد کنید.

چرا لایه ۱ تا ۴؟

پیش‌تر گفته شد که با استفاده کنترلرهای اوپن فلو می‌توان فانکشن‌های لایه ۱ تا ۴ را پیاده سازی نمود؛ مثلا L2Switching یا L3Routing یا فایروال لایه ۴. دلیلش این است که در پروتکل OpenFlow نمی‌توان برای لایه اپلیکیشن (لایه ۷) فیلتر انطباق (Matching Filter) تعریف کرد. در شکل زیر می‌توانید Match Fieldهای مختلفی که می‌تواند در Flow Table یک سوئیچ OpenFlow تعریف کرد را مشاهده کنید. برای مطالعه بیشتر در زمینه اوپن فلو به این لینک مراجعه کنید.

Image result for openflow match fields

برای لایه ۷ چکار کنیم؟

برای پیاده‌سازی قابلیت‌های لایه ۷ بهتر است یک VNF پیاده‌سازی کنید (VNF (مخفف Virtual Network Function) یک ماشین مجازی (یا کانتینر) است که یکفانکشن شبکه در آن پیاده‌سازی شده است؛ مثلا فانکشن فایروال لایه ۷) و سپس ترافیک‌هایی که قرار است بر روی آن‌ها عملیات لایه ۷ اجرا شود را به این VNF ارسال نمایید. اگر بخواهیم چند VNF داشته باشیم می‌توانیم با استفاده از Service Function Chaining زنجیره‌ای از فانکشن‌ها داشته باشیم. به شکل زیر توجه کنید:

Related image

در این شکل دو زنجیره سرویس (SF) با رنگ‌های قرمز و سبز مشخص شده اند. مثلا زنجیره سبز رنگ عبور ترافیک از Firewall و Video Optimizer را تعیین می‌کند.

جمع بندی

در این مقاله آموختیم که نوع عملکردی که از شبکه SDN می‌خواهیم بسته به اپلیکیشن، VNF …. دارد که باید در کنترلر و یا یک VM بصورت مجزایی برنامه نویسی شود و این عملکرد مجزا از محیط mininet (که یکسری هاست و سوئیچ مجازی در اختیارمان قرار می‌دهد) می‌باشد. توجه به این نکته و تشخیص لایه کارکرد فانکشن مورد نظر کمک شایانی در زمینه یافتن روشی برای پیاده‌سازی آن خواهد نمود.

entral.ir/1396/09/21/پیاده‌سازی-فانکشن‌های-شبکه-در-کنترل/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat