آموزش شبیه سازی کامپیوتری با ما

بدون ديدگاه
فیلم آموزش شبیه سازی کامپیوتری بصورت گام به گام و تخصصی.
دانلود 2 جزوه درس شبیه سازی کامپیوتری به زبان فارسی به همراه آموزش نرم افزار آرنا Arena.
 درس شبیه سازی کامپیوتری یکی از دروس جذاب و مهم مقطع کارشناسی مهندسی صنایع است. مهم از آن جهت که از دروس کلیدی تخصص تحلیل سیستم ها و …

شبیه سازی چیست ؟

شبیه سازی یک ابزار قدرتمند برای طراحی و تحلیل سیستم­ها یا فرآیندهای پیچیده مهندسی است که به استفاده کنندگان از آن، امکان انجام آزمایش با سیستم­هایی را می­دهد که در عمل غیر ممکن یا پر هزینه هستند. به عنوان مثال قبل از پرتاب یک ماهواره عملیات پرتاب در شرایط مختلف بارها شبیه سازی می­شود تا هزینه­ها به حداقل برسد.

به عنوان مثالی دیگر فرض کنید بخواهیم طول عمر لامپ­های تولیدی کارخانه­ای را برآورد کنیم. برای این کار باید نمونه­ای تصادفی از لامپ های تولیدی کارخانه را انتخاب کرده و طول عمر آن ها را یادداشت کنیم، سپس بر اساس برآوردگر مناسب، تتا هت را به عنوان برآورد طول عمر محاسبه کنیم. ممکن است تتا هت  برآورد خوبی برای طول عمر لامپ­های کارخانه نباشد، بنابراین بهتر است قبل از نمونه گیری، با استفاده از داده­های تصادفی طول عمر لامپ­ها را از طریق شبیه سازی برآورد کرده و مقادیر مختلف  تتا هت را محاسبه کنیم.

شبیه سازی در آمار از قرن بیستم مطابق با شروع انتشار رادیو و تلویزیون آغاز شده است. همانطور که استفاده از این وسایل در زندگی هر کسی معمول و متداول شده، استفاده از شبیه سازی نیز در بسیاری از شاخه­های علم آمار گسترش یافته است.

از کاربردهای شبیه سازی در آمار می­توان به تولید داده­های تصادفی از توزیع­های گسسته یا پیوسته، تولید اعداد شبه تصادفی (تصادفی)، محاسبه (تقریب) انتگرالها، محاسبه (تقریب) احتمالات پیچیده و محاسبه (تقریب) امید ریاضی توابعی از متغیرهای تصادفی اشاره کرد.

برای پاسخ به سوالاتی که نظریه آمار برای آن جوابی ندارد نیز می­توان از شبیه سازی استفاده کرد و جواب تجربی بدست آورد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − سیزده =