آموزش شبیه سازی IoT

بدون ديدگاه

آموزش شبیه سازی IoT اولین سامانه شبیه سازی | انجام شبیه سازی IoT

شبیه سازی اینترنت اشیا با Ns2 شبیه سازی با کوجا شبیه سازی IOT

آموزش شبیه سازی IoT

 

▪️در رابطه با شبیه سازی IoT، در بخش نظرات سایت، سوالات زیادی مطرح میشود که لازم دانستم یک بار به صورت جامع به این سوالات پاسخ بدهیم و امیدواریم که برای همه دوستانی که این سوال را دارند، مفید و کاربردی باشد.

💢 پاسخ این سوال که آیا Iot با شبیه سازهای شبکه ( NS2-NS3-Omnet و …) قابل شبیه سازی است یا خیر، بستگی به طرح شما دارد که قصد شبیه سازی چه پروتکل یا تکنیکی را در IoT دارید و میخواهید در کدام لایه و با چه پروتکلی کار کنید.

🎯 اگر تمرکز شما روی پروتکل های شبکه IoT باشد و کاری به پروتکل استک IoT نداشته باشید، می توانید از شبیه سازهای شبکه ( NS2-NS3-Omnet و …) استفاده نمایید. برای مثال اگر شما قصد شبیه سازی MQTT را داشته باشید، حتما میدانید که MQTT بین لایه Application و Transport پروتکل استک بوده و کلیه ارتباطات از طریق پکت های TCP/IP صورت میگیرد بنابراین شبیه سازی آن تفاوتی با شبیه سازی TCP ندارد و در شبیه سازهای شبکه به راحتی قابل انجام است.

🎯 اگر هدف شما نظارت بر ترافیک شبکه در IoT باشد و تمرکز شما روی امنیت، عملکرد واقعی سنسورها و محرک ها در گره نباشد، میتوانید بدون هیچ مشکلی از شبیه سازهای شبکه استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که شبیه سازهای شبکه، در این مورد تنها قادر به شبیه سازی انتقال سیگنال node-to-node خواهید بود و برای مانیتورینگ کارآیی، شما باید طرح IoT مورد نظرتان را به صورتی طراحی کنید که هر event یک مکانیزم فیدبک به gateway داشته باشد تا gateway بتواند کارآیی را مانیتور کند. یا اینکه در کنار شبیه ساز شبکه، متدهای دیگری را به کار بگیرید تا کارآیی واقعی را مانیتور کند.

کانال و گروه مهندسی کامپیوترکانال و گروه مهندسی کامپیوتر

درخواست شبیه سازی های خود را از طریق فرم تماس ابلاغ نمایید

🎯 ولی اگر قصد دارید روی پشتکه پروتکل IoT تمرکز کنید و از ویژگی های جالبی همچون انتخاب نوع سنسور و همچنین پیکربندی و سفارشی سازی سنسورها بهره مند باشید، بهتر است از ContikiOS-Cooja استفاده کنید. در این محیط، پشته پروتکل اینترنت اشیا پیاده سازی شده است و شما قادر به ارزیابی کارآیی، افزودن ویژگی به پروتکل ها و همچنین افزودن پروتکل جدید به پشته پروتکل IoT خواهید بود. همچنین شما میتوانید نوع سنسور مورد نظر را انتخاب کنید، سنسور را پیکربندی نمایید و عملکرد سنسورها و محرک ها در گره را بررسی نمایید.

🎯 برای شبیه سازی کاربردهای تجاری و RealWorld نیز بهتر است از iotify استفاده کنید. این پلتفرم مجازی برای توسعه و شبیه سازی کاربردهای واقعی و تجاری IoT کاربرد دارد.

🎯 در پایان اگر به این مرحله رسیدید که خواستید طرح خود را به صورت دیوایس به بازار ارائه دهید میتوانید از بوردهای arduino و Raspberri Pi برای ساخت نمونه اولیه استفاده نمایید.

 

یارآموزان بزرگترین سامانه شبیه سازی با دراختیار داشتن اساتید مجرب، شبیه سازی پروژه های پژوهشی در تمامی رشته های فناوریاطلاعات و مهندسی کامپیوتر می باشد. برای ارتباط با ما از فرم تماس زیر و یا ایمیل اقدام فرمایید.

Yaramoozan.ir@gmail.comتماس با ما

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + 5 =