شبیه سازی شبکه های بین خوردویی ونت Vehicular Networks
فوریه 7, 2017
اینترنت اشیا IOT
فوریه 8, 2017

شبکه های بین خودرویی VANET

شبکه های بین خودرویی VANET

معرفی شبکه‏های موردی بین خودرویی

هدف اصلی سیستم‏های بین خودرویی ایجاد امنیت و راحتی برای رانندگان و مسافران می‏باشد. در این راستا تلاش‏های زیادی صورت گرفته تا از تصادفات جلوگیری شود و همچنین وضعیت ترافیک بهتر شود. در شبکه‏های موردی بین خودرویی هر خودرو مجهز به فناوری است که به رانندگان این امکان را می‏دهد تا با یکدیگر و با زیر ساختار جاده ارتباط برقرار کند. زیر ساختار جاده‏ای که به عنوان واحدهای کنار جاده معروف هستند. در برخی از نقاط حیاتی خیابان‏ها و جاده‏ها مانند هر چراغ راهنمایی که سر تقاطع می‏باشد یا هر علامت ایست قرار گرفته‏اند تا وضعیت عبور و مرور را بهبود بخشیده و رانندگی را ایمن‏تر سازند.

به عنوان نمونه در زمان وقوع یک تصادف، رانندگی اقدام به ترمز ناگهانی می‏نمایند. در چنین وضعیتی هرگونه تعلل رانندگان واقع در خودروهای عقبی، می‏تواند باعث ایجاد تصادف‏های زنجیره‏ای گردد و زیان‏های مالی و بعضاً جانی زیادی را به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی شبکه‏های بین خودرویی این امکان را دارند تا بدون دخالت رانندگان، تا حد امکان جلوی این امر را بگیرند. مکانیزم کاری شبکه‏های بین خودرویی به این شکل است که به هنگام ترمز، سیستم ارتباطی شبکه‏های بین خودرویی اقدام به انتشار پیام اخطار برای ماشین‏های پشت سر می‏نماید. ماشین‏های دریافت کننده پیام، با مشاهده‏ی پیام اخطار، به‏صورت خودکار اقدام به کاهش سرعت خودرو می‏نمایند. البته در شبکه‏های بین خودرویی، به‏صورت دوره‏ای پیام‏های مختلفی به منظور ایجاد فضای لازم برای رانندگی ایمن، منتشر می‏گردد. وقوع تصادفات جاده‏ای سالانه میلیاردها دلار خسارت در سراسر جهان بر جای می‏گذارد. در شکل زیر رانندگان در حال پخش کردن اطلاعات تصادف برای کل جاده می‏باشند تا به موقع از بروز تصادف دیگر جلوگیری نمایند.

انتقال داده به صورت multi-hop در شبکه ‏های VANET کاری است پیچیده، زیرا گره‌های شبکه (اتومبیل‏ ها) بسیار متحرک بوده و به همین دلیل احتمال قطع شدن ارتباط بسیار زیاد است. یکی از روش ‏های غلبه بر این مشکل استفاده از ایده carry-and-forward است، به این صورت که اتومبیل حامل packet، آن را آنقدر حمل می‏کند تا اتومبیل دیگری وارد محدوده رادیویی آن شده و سپس packet به اتومبیل دیگر منتقل می‏شود. دلیل اهمیت این روش در خوش تعریف بودن پارامترهای مورد استفاده در آن و نیز خوب بودن منطق کلی حاکم بر کلیت روش می‏باشد. اما متاسفانه این روش نقایص و کاستی‏هایی دارد که پیاده‏سازی عملی آن را دشوار می‏کند.

شبکه‏ های VANET زیر مجموعه‏ای از شبکه‏های MANET می‏باشند که می‏توانند جهت ارتباط در سیستم ‏های ITS مورد استفاده قرار گیرند. این شبکه‏ ها مانند MANET ساختار خاصی نداشته و در آن نودها تشکیل‏ دهنده شبکه خودروهای در حال حرکت هستند. تصمیم راننده، سرعت بالا و حرکت مداوم خودروها خصوصیات منحصر به ‏فردی را در این شبکه ‏ها ایجاد کرده است، بنابراین مسیریابی برای انتشار داده‏ها در این شبکه‏ ها مسأله‏ای اساسی است. مسیریابی در این شبکه‏ ها خود به چند دسته تقسیم می‏شوند که یکی از مهمترین آنها مسیریابی مبتنی بر مکان می‏باشد. پروتکل مسیریابی GPSR از پروتکل‏ های پیشتاز در شبکه ‏های مبتنی بر مکان می‏باشد.

فایل کامل انتقال داده شبکه های بین خودرویی VANET از اینجا دریافت کنید.

 

 

فرم ثبت سفارش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *