شبیه سازی جاوا اسکریپت (Java Script)

بدون ديدگاه

جاوا اسکریپت (Java Script)  یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که برای ایجاد صفحات وب تعاملی مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان توسط مرورگر های متعددی مانند firefox, safari, chrome, opera و غیره پشتیبانی می شود. بیشتر مرورگرهای تلفن همراه برای گوشی های هوشمند نیز جاوا اسکریپت را پشتیبانی می کنند.

جاوا اسکریپت عمدتا برای افزایش صفحات وب، به روز رسانی صفحات وب، پیشرفت های رابط کاربر مانند منوها و جعبه های گفتگو، انیمیشن ها، گرافیک های 2D و 3D، نقشه های تعاملی، پخش کننده های ویدئویی و غیره استفاده می شود. همچنین نسخه های پیشرفته تر در سمت سرور از جاوا اسکریپت مانند Node.Js وجود دارد که به شما اجازه می دهد تا قابلیت های بیشتری را به یک وب سایت اضافه کنید. جاوا اسکریپت حاوی یک کتابخانه استاندارد از اشیاء مانند آرایه، تاریخ و ریاضی و مجموعه ای از عناصر زبان مانند اپراتورها، ساختارهای کنترل و اظهارات است.

 

تاريخچه

توسعه جاوا اسکریپت در سال 1995 در Netscape Communications، از سازندگان مرورگر Netscape آغاز شد. آنها متوجه شدند که اضافه کردن یک “زبان چسب” برای افزایش تجربه وب کاربر باعث افزایش جذب کاربر خواهد شد. بنابراین آنها Brendan Eich را برای جاسازی زبان برنامه نویسی Scheme وارد کردند. با این حال، از آنجایی که جاوا در آن زمان زبانی محبوب در حوزه وب بود، تصمیم گرفت زبان جاوا اسکریپت را از نظر دستور زبانی به جاوا نزدیکتر کند.

اولین نسخه از این زبان در ماه می سال 1995 به نام Mocha نامگذاری شد و در سپتامبر 1995 به LiveScript تغییر نام داد و در نهایت در دسامبر 1995 به JavaScript تغییر پیدا کرد. در سال 1996، Java Script به شرکت ECMA International به منظور نهایی شدن و استاندارد گذاری ارسال شد. در ژوئن 1997، اولین نسخه رسمی برای این زبان تحت عنوان ECMA-262 منتشر شد. آخرین نسخه آخرین نسخه آن نیز ECMAScript 2017 نام دارد که در ژوئن 2017 منتشر شده است. 

 

ویژگی و مزایا

Java Script یک مترجم کامل زبان برنامه نویسی در داخل مرورگر شما است. شما می توانید هر عملی که در زبان های برنامه نویسی معمولی مانند جاوا انجام می دادید را در این زبان نیز انجام دهید. همچنین Java Script ویژگی ها و مزایایی در خود دارد که عبارت اند از:

  • اعلام متغیر ها
  • ذخیره و بازیابی مقادیر
  • تعریف و فراخوانی تابع
  • تعریف کلاس های شخصی
  • بارگیری و استفاده از ماژول های خارجی
  • نوشتن رویداد پردازنده که به کاربر و سایر رویدادها پاسخ می دهد

 

مرورگر وب یک صفحه وب را بارگذاری می کند، HTML را تجزیه می کند و آنچه که به عنوان یک مدل شیء اسناد (DOM) از محتویات شناخته می شود ایجاد می کند. DOM نیز نمایش زنده از صفحه وب را در اختیار جاوااسکریپت می گذارد. سپس کد شما می تواند به روز رسانی های DOM را انجام دهد و بلافاصله به کاربر ارائه دهد. مرورگر همچنین به شما اجازه می دهد که کد خود را برای رویدادهای رابط کاربر مانند حرکت موس، کلیک دکمه و غیره ثبت کنید.

لازم به ذکر است از آنجا که جاوا اسکریپت یک زبان قدرتمند است، ممکن است نرمافزارهای مخرب، ویروسها، hijackers مرورگر و دیگر نرمافزارها را به کاربر پیشنهاد دهد و  به سرقت کوکی های مرورگر، رمزهای عبور، کارت های اعتباری برای دانلود ویروس ها بر روی رایانه شما می پردازد.

 

IOT & JavaScript

طیف گسترده ای از سخت افزار ها مانند Raspberry Pi، Espruino، Node.js و غیره در آیوتی مورد استفاده قرار می گیرند. میکروکنترلرهای جاوا اسکریپت مانند Tessel 2 و Espruino وجود دارند که در پروژه های آیوتی  بسیار مفید هستند. همچنین هزاران ماژول مدیریت بسته بندی نود (NPM) برای Node.js مانند PM2، Socket.io، Mocha و غیره در جاوا اسکریپت وجود دارد که می تواند موجب بهبود نود جی اس گردد. از این رو به این زبان برنامه نویسی در پروژه های اینترنت اشیاء نیاز داریم.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 7 =