شبکه حسگر بی سیم ناحیه بدن

بدون ديدگاه

در شبکه حسگر بی سیم ناحیه بدن یا Wireless Body Area Network حسگرهای گوناگونی بر روی لباس یا بدن نصب شده و یا حتی در زیر پوست کاشته می‌شوند.

ذات بی‌سیم این شبکه و تنوع گسترده‌ی حسگرها کاربردهای جدید، عملی و نوآورانه‌ بسیار زیادی را جهت بهبود مراقبت‌های بهداشتی و کیفیت زندگی عرضه می‌کند. با استفاده از یک WBAN، بیمار جابجایی و حرکت فیزیکی بیشتری را تجربه می نماید.

شبکه‌ حسگر بی‌سیم ناحیه بدن سیستمی است که به طور دائم شرایط بهداشتی و سلامتی بیماران را به منظور جلوگیری و تشخیص زودهنگام خطرات از طریق اشتراک گذاری اطلاعات با پزشکان و مراقبت کننده‌ها مورد نظارت قرار می‌دهد.

بسته به محیط‌های عملیاتی، این شبکه‌ها می‌توانند به دو نوع دسته‌بندی شوند:

  1.  شبکه‌ی بدنی پوشیدنی که بر روی سطح بدن عمل می‌کند
  2.  شبکه‌ی بدنی کاشتنی که درون بدن انسان عمل می‌نماید.

شبکه‌های بی‌سیم بدنی (WBAN) فناوری ای است، که از گره‌های حسگر بی‌سیم، به منظور پیاده‌سازی نظارت بهداشتی پوشیدنی بلادرنگ برای بیماران استفاده می کند. این یک فناوری شبکه‌ بی‌سیم مبتنی بر فرکانس رادیویی است. در اینجا وضعیت سلامتی بیمار در هر زمان و هر مکان بدون محدود ساختن قابلیت جابجایی و حرکت وی می‌تواند مورد نظارت قرار گیرد.

بنابراین بیمار می‌تواند فعالیت روزانه‌ی عادی خود را داشته باشد. یک WBAN می‌تواند به منظور ارائه‌ی کمک به معلولین مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال، یک فرد فلج می‌تواند به حسگرهایی که موقعیت پاها را تشخیص می‌دهند یا به حسگرهای متصل به اعصاب مجهز گردد.

 

کاربردها

کاربردهای WBAN به دو دسته کلی تقسیم می شود:

پزشکی: در این کاربرد اطلاعات مهم و حساس از بیمار جمع آوری می شود و بصورت پیوسته به ایستگاه ها برای تجزیه و تحلیل ارسال میشود، این اطلاعات دارای حجم زیادی هستند ولی میتوانند بیماران را در برابر بیماری های خطرناک مثل سرطان، آسم، سکته قلبی و …همچنین افرادی که ناتوتنی جسمی دارند مفید باشند.

  • مثالی از این کاربرد: کیت های تزریق انسولین که برروی بدن کاشته میشوند و بصورت اتوماتیک سر زمان های مشخص شده انسولین مورد نیاز بدن را تزریق میکنند.

غیر پزشکی: میتوان به  کاربردهای نظامی، بازی­‌ها و شبکه­‌های اجتماعی می­باشد. در کاربردهای نظامی می­توان به استفاده از یک WBAN در یک موقعیت جنگی اشاره کرد. در این کاربرد، WBAN به منظور مرتبط کردن سربازان و گزارش­های آن­ها به فرماندهان استفاده می­شود. در بازی­ها، حسگر WBAN برای نشان دادن موقعیت هر فرد در بازی به کار گرفته می شود.

 

مزیت مهم اهداف پزشکی

  •  به دلیل ماهیت بی­‌سیم بودن شبکه­‌های WBAN باعث راحتی هر چه بیشتر بیمار می­شود به طوری که بیمار می­تواند تمام فعالیت­های روزمره­ خود را (با وجود حسگرها) بدون هیچ مزاحمتی انجام دهد.
  • سهولت نظارت بر بیمار (مشاهده علائم فیزیولوژی بدن بیمار) به دلیل مستقل بودن از موقعیت بیمار است. به این ترتیب که یک فرد بیمار چه در خانه باشد چه در محیط کار به طور دائم مورد نظارت قرار گیرد و نتیجه این عمل نظارت به صورت دراز مدت است.
  • برخی از دستگاه های بی سیم کاشته می تواند درد بیمار را در هنگام تشخیص و درمان را کاهش دهد.
  • اطلاعات جمع‌­آوری شده از بیمار در طولانی مدت نقش بسزایی در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری‌­ها دارد.

 

IOT and WBAN

برای برنامه های مراقبت بهداشتی مرتبط با IoT، شبکه شبکه بی سیم (WBAN) به عنوان دستگاه های پوشیدنی به بازار عرضه می شود.

اینترنت اشیا (IoT) را می توان به عنوان ارزیابی های در آینده در جهت شناختی از اینترنت سنجید که این شناخت درجهت  یادگیری ماشین به ماشین و ارتباط می باشد.

در نتیجه، IoT ارتباطات را برای همه و همه چیز فراهم می کند. این دو شبکه در یکپارچه سازی، اتصال بین همه چیز و هر چیز را فراهم می کند.

برای شبیه سازی شبکه های بدنی با ما در تماس باشید

[gravityform id=”1″ title=”true” description=”true”]

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − چهار =