شبیه سازی مدرسه هوشمند(smart school)

بدون ديدگاه

مدرسه هوشمند(smart school) یک موسسه آموزشی مبتنی بر فناوری و اینترنت اشیا برای  آماده سازی کودکان برای عصر اطلاعات است. فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، به عنوان دومین ستون مدرسه هوشمند، نقش مهمی در یک مدرسه هوشمند ایفا می کند. به عنوان مثال تسهیل فعالیت های آموزشی و کمک به یادگیری بهتر.

بر خلاف مدرسه معمولی، مفهوم مدرسه هوشمند از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته در کلاس درس استفاده می کند تا دانش آموزان تجربه یادگیری و تعاملی بیشتر و بهتری را داشته باشند.

توضیح بیشتر:

در مدارس هوشمند، معلمان از طیف گسترده ای از ابزارهای چند رسانه ای از جمله فیلم ها، عکس ها، صوتی، اسلایدها و غیره استفاده می کنند تا فرایند یادگیری  و تربیتی موثرتر و کارآمد تر شود. بر خلاف مدارس سنتی، برنامه درسی و دستورالعمل ها سختگیرانه نیست و معلمان می توانند از ابزارهای چند رسانه ای برای آموزش پیشرفته استفاده کنند.

اکثریت مدارس هوشمند امروز از تکنولوژی های پیشرفته برای انتقال برنامه های آموزشی سنتی استفاده می کنند. به عبارت دیگر، این مدارس به برنامه درسی سنتی پیوسته و فقط از فن آوری های جدید برای انتشار اطلاعات استفاده می کنند. برعکس، تعدادی از موسسات آموزشی وجود دارند که سیستم مدارس هوشمند را به شدت تغییر می دهند تا آموزش و ابزار را تغییر دهند و از این طریق نظام آموزشی سنتی را از بین ببرند.

هدف مدرسه هوشمند

اهداف امروز اهداف فردا را تعیین می کنند. و به همین دلیل است که اهداف مدرسه هوشمند دور و مناسب برای فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) است.

سیستم های مدرسه هوشمند بر روی یک برنامه جامع (ذهنی، روحی، احساسی و روانی) تمرکز می کنند. مدارس هوشمند برای شناسایی و بهبود توانایی های فردی طراحی شده اند و در نتیجه به آنها کمک می کند تا در زمینه انتخاب خود پیشرفت کنند.

یکی از اهداف کلیدی سیستم های مدارس هوشمند، تشویق مشارکت عمومی در میان دانش آموزان است. با انجام این کار، دانش آموزان برای غلبه بر ترس خود در حالی که یادمیگیرند به بیان دیدگاه های خود در اینده بپردازند.

همچنین مدرسه هوشمند تلاش می کند تا دانش آموزان نمرات بهتری بگیرند.

همانطور که این روش پیشرفته یادگیری انعطاف پذیری کامل را برای ارضای دانش آموزان از همه انواع فراهم می کند، آنها فرصتی برای به دست آوردن بهتر از خودشان پیدا می کنند.

علاوه بر این، شبیه سازی ها و ارزیابی محتویات  به آنها بازخورد مداوم می دهد که به آنها کمک می کند تا پیشرفت خود را پیگیری کنند و خود را به اهدافشان نزدیک تر کنند .

اقدامات لازم برای داشتن مدرسه هوشمند

 1. سیستم مدیریت دانش آموزان : اولین قدم به سوی یک مدرسه هوشمند داشتن سیستم مدیریت دانش آموزان است. این سیستم، بسیاری از فرایندهای موسسه شما را خودکار می کند و به تمرکز شما در تدریس و تحویل دانش کمک می کند.
 2. برنامه آموزشی: برنامه درسی برای کلاس های هوشمند در مدارس برای توسعه همه جانبه دانش آموزان طراحی شده است. این یک راه منحصر به فرد برای ادغام دانش و مهارت ها برای اطمینان از توسعه متعادل و جامع است.
 3. تعلیم و تربیت: این آزادی از برنامه های درسی آموزشی یک سیستم آموزشی سنتی را به وجود می آورد و اجازه می دهد تا ترکیب روش های یادگیری برای انتقال دانش بیشتر و موثرتر صورت گیرد.
 4. ارزیابی: ارزیابی در یک سیستم آموزشی به عنوان یک فرایند یادگیری تدریجی اهمیت دارد. ارزیابی در کلاسهای هوشمند مداوم و جامع است. بازخورد دقیق یکی دیگر از اجزای مهم ارزیابی در سیستم آموزشی ICT است.
 5. روش های تدریس: روش های تدریس در مدارس هوشمند دانش آموز محور هستند. معلمان می توانند از ابزارهای مختلف چند رسانه ای برای توسعه توانایی ها و استعدادهای دانش آموز استفاده کنند. معلمان حتی می توانند درس های خود را ضبط کنند و آنها را در یک شبکه مرکزی قرار دهند تا دانش آموزان بتوانند هر زمان که لازم باشد مراجعه نمایند.

 

مزایا

 • دسترسی راحت به اطلاعات برخط: به عنوان یک کلاس هوشمند شامل ابزارهای مختلف با اتصال به اینترنت مانند تلفن های همراه،  و لپ تاپ ها، دانش آموزان می توانند به راحتی به اطلاعات آنلاین دسترسی پیدا کنند. هر دو معلم و دانش آموز می توانند به منابع آنلاین دسترسی داشته باشند تا اطلاعات بیشتری در مورد موضوع بجای آنچه که در برنامه درسی دارند، برای درک بهتر درس هاذاشته باشند.
 • رسانه های دیجیتالی برای نوشتن: دانش آموزان می توانند با استفاده از رسانه های دیجیتال برای یادداشت برداری، زمان زیادی را صرف یادگیری خود کنند.آنها نیازی به حمل کتاب های سنگین و یادداشت برداری به مدرسه ندارند، بلکه تنها برگه و قلم دیجیتال خود را دارند. علاوه بر این، گزینه هایی مانند Docs Google باعث می شود که معلمان بتوانند سخنرانی ها و اسناد خود را به اشتراک بگذارند.
 • ابزارهای هوشمند به یادگیری بهتر کمک می کنند: جلسات یادگیری شامل ابزارهای بصری بیشتری نظیر ارائه سخنرانی های قدرت، جلسات صوتی، اسناد Word و نمایش فیلم هایی است که درس را در یک روش قابل درک تر انتقال می دهند.یک تصویر ساده می تواند یک هزار کلمه را جایگزین کند و استفاده از چنین ابزارهای آموزشی در کلاس های هوشمند باعث می شود تا یادگیری موثرتر شود. گوش دادن به سخنرانی ها و یادداشت برداری در همان زمان می تواند برای دانش آموزانی که از چند وظیفه ای راحت نیستند، مشکل ساز باشد ولی در کلاس های هوشمند  این مشکل نیست.
 • راه حل هوشمند برای غایبان: همانطور که کلاسهای هوشمند همیشه ثبت می شوند، از دست دادن یک کلاس یک مشکل بزرگ نیست. غیبت کنندگان می توانند هر زمان از ضبط ویدئوی جلسه استفاده کنند و از طریق ایمیل سوالات خود را بیان کنند. همچنین امتحانات آنلاین نیز برای دانش آموزانی که قادر به حضور در روز خاص امتحان  نیستند، در دسترس هستند.
 • چشم انداز پویا برای یادگیری: هر دانش آموز در کلاس ممکن است از  قدرت درک یکسانی برخوردار نباشد. روش های آموزش متعارف برای دانش آموزان ضعیف زمان دشوار را فراهم می کنند، اما چشم انداز پویا برای یادگیری با کلاس های هوشمند، چیزهای زیادی برای همه دانش آموزان آسان می کند.به خصوص مفهوم یادگیری بصری در کلاس های هوشمند، درسها را برای تقریبا تمام انواع دانش آموزان واضح تر می کند، زیرا انسان ها به راحتی می توانند تصاویر را تفسیر کنند.  دانش آموزان  می توانند کنترل یادگیری خود را داشته باشند و خودشان را برای پیشرفت بیشتر هدایت کنند.
 • محيط تدريس تعاملی:ادغام ابزارهای دیجیتال در کلاس، یک محیط آموزشی تعاملی را ارائه می دهد که در آن هر دو معلم و دانش آموز نقش خاصی دارند. این نوع یادگیری سطح شفاف بین معلمان و دانش آموزان را بهبود می بخشد.علاوه بر این، دانش آموزان می توانند ارتباط قوی با معلمان را با حفظ ارتباطات خارج از مدرسه نیز با پیام ها و ایمیل ها حفظ کنند. این کمک می کند تا دانش آموزان در طول جلسات یادگیری آزادانه تر افکار و نگرش خود را به اشتراک بگذارند.
 • ابزارهای دیجیتالی جایگزین کاغذ: با مفهوم “GO GREEN”، اکثر شرکت ها در حال حاضر بی کاغذ هستند. با استفاده از یادداشت های دیجیتال، کلاس های هوشمند در واقع راه هایی برای جایگزینی استفاده  تن از کاغذ هر سال پیشنهاد می دهند. بنابراین کلاس های هوشمند در واقع راه هوشمندانه برای پیشنهاد یک محیط سبزتر است.
 • می توانید فن آوری های جدید یاد بگیرند:یادگیری هوشمند در واقع فرصتی برای دانش آموزان برای ارتباط با ابزارهای الکترونیکی مختلف فراهم می کند و در نتیجه فناوری های جدید را یاد می گیرد.همچنین، سیستم عامل های رسانه های اجتماعی به آنها کمک می کند به راحتی با دیگران با منافع مشابه خود ارتباط برقرار کنند و این به آنها کمک می کند که شبکه خود را بسازند.
 • گزینه های یادگیری همکاری:
  مفهوم مدرسه هوشمند یک پلت فرم خوب برای بهترین استفاده از یادگیری مشارکتی است. گروه بندی دینامیکی، یادگیری مبتنی بر پروژه و کارگاه ها فرصتی عالی برای به دست آوردن بهتر یادگیری گروهی می دهد. ادغام ابزارهای دیجیتال کمک می کند تا یادگیری مشارکتی مولد تر باشد. این نوع یادگیری دیجیتالی می تواند انگیزه دانش آموزان و همچنین استقامت را افزایش دهد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =