شیوه و روش گرید محاسباتی رفتارکردن با مجموعه ای از منابعIT

بدون ديدگاه

یک شبکه با کلیه قابلیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود به صورت یک سیستم جامع و کامل در خدمت مؤسسات تجاری و سازمان‌هاست تا بدین وسیله حداکثر استفاده را از این منابع ببرند.گرید محاسباتی[1] یک تکنولوژی جدید IT است که عکس‌العمل سریع‌تر با هزینه کمتری را در مورد سیستم‌های اطلاعات مؤسسات تجاری و حرفه ای ارائه می‌کند.با وجود گرید محاسباتی بنا به تقاضا و جهت برآورده ساختن تغییرات مورد نیاز مؤسسات تجاری و سازمان‌ها ، گروه‌های مستقل از سخت‌افزارها و اجزاء نرم‌افزاری می‌توانند به این شبکه متصل شده و به ارائه سرویس‌های مورد نظر کمک کنند.

در مقایسه با دیگر مدل‌های محاسباتی ازقبیل مین‌فریم[2]، سرویس‌دهنده خدمت‌گزار[3] یا چند لایه ای[4] ، هدف سیستم‌های طراحی شده و پیاده سازی شده در روش گرید محاسباتی(در حوزه IT) ، کیفیت بالای سرویس‌ها ، هزینه کمتر و انعطاف‌پذیری بیشتر است.

کیفیت بالای سرویس‌ها نتیجه نداشتن نقاط خطای منفرد ، زیرساخت امنیت مستحکم و متمرکز و مدیریت سیاست‌های اعمال شده می‌باشد. هزینه پایین نیز ناشی از افزایش بهره‌وری از منابع و به طور قابل توجه کاهش هزینه‌ای مدیریت و پشتیبانی است.

تخصیص منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به یک وظیفه خاص ، منجر به از بین رفتن ظرفیت‌های بهره‌وری و قابلیت‌ها می‌گردد.گرید محاسباتی امکان استفاده از اجزاء سخت‌افزاری خاص کوچکتر را فراهم می‌سازد. بدین وسیله هزینه هر جزء خاص کاهش یافته و انعطاف‌پذیری بیشتری جهت تخصیص منابع بر مبنای تغییر نیازها را فراهم می‌کند.

[1] Grid Computing

[2] Mainframe

[3] Client/Server

[4] Multi-tier

%d8%b3100

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − دو =