قرارداد هوشمند یا Smart Contract

بدون ديدگاه

قرارداد هوشمند یا Smart Contract پروتکلی است که در صورت تحقق شروط خاص یک اقدام از پیش تعیین شده را اجرا کرده یا دستور بر اجرای آن را صادر میکند.

اجرای اقدام از پیش تعیین شده در این ساختار کاملا تضمینی و بدون نیاز به دخالت شخص ثالث میباشد. از مزایای اصلی این نوع قرارداد، قابلیت پیگیری اجرا و از سوی دیگر کاملا یکطرفه بودن آن میباشد.

مدل قابل پیاده سازی این قرارداد ها نخستین بار در ارز دیجیتال موسوم به اتریوم معرفی گردید.

ویژگی ها

اسمارت کانترکت به معنای قرارداد هوشمند و در واقع یک مکانیزم خودکار برای اجرای دستورالعمل های پیچیده می باشد.

از آنجایی که این مدل توسط هیچ کنترلر مرکزی مدیریت نمیشود، محرمانگی اطلاعات کاربران و عدم وابستگی به مدیریت شخص ثالث (نبود نقطه حیاتی) از جمله نقات قوت آن بشمار میرود.

این ساختار نخستین بار توسط نیک سابو در سال 1996 با هدف امکان تجارت در فضای باز اینترنت بین موجودیت هایی که هیچ شناخت و پیشینه ای از یکدیگر نداشتند ابداع گردید.

البته تا زمان ظهور بلاک چین خیلی مورد توجه کاربران قرار نگرفت و با پیدایش اتریوم (دومین ارز پرطرفدار دیجیتال) به اوج شکوفایی خود رسید.

در قرارداد هوشمند تمامی تراکنش ها قابل پیگیری میباشد لذا جعل و تغییر در اطلاعات و حتی بازگشت به حالت یا حالات قبل به نوعی غیرممکن خواهد. این ساختار چون مبتنی بر بلاک چین است کاملا امن است و چون نیاز به کنترلر ندارد در اجرا کم هزینه تر و سریعتر میباشد.

البته تمامی شروط قرارداد باید به صورت کاملا عمومی و به کمک ساختار بلاک چین در اختیار اعضا قرار گرفته و قابل بررسی باشد.

نکته قابل ذکر این است که رمزنگاری کلید خصوصی از اصول لاینفک این نوع قراردادها بشمار میرود.

در شکل زیر شاخصه های اصلی قرادادهای هوشمند نمایش داده شده است:

 

 

کاربرد های قرارداد هوشمند

از مهمترین کابردهای قرادادهای هوشمند میتوان انتخابات را برشمرد به گونه ای که آرا در کمال امنیت با رعایت محرمانگی حراست شده و به هیچ وجه رایی باطل، مفقود، مخدوش و … نمی

شود.

کاربردهای دیگری نظیر پرداخت خسارت بیمه، سیستم حمل و نقل بین المللی کالا یا حتی سیستم پرداخت حقوق متناسب با ساعات کارکرد پرسنل از دیگر مثال های کاربردی این ساختار می باشد.

 

علی رغم مزایای ذکر شده این ساختار دارای ایراداتی همچون احتمال بروز خطای انسانی در زمان تدوین قراردادها و یا خلا های قانونی رسیدگی به اختلافات پیش امده وجود دارد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − یازده =