مکان یابی یا (Localization)

بدون ديدگاه

به فرآیند lمشخص کردن یک شیء در سطح محلی، مکان یابی یا (Localization) گفته می شود. با انجام این کار شیء مورد نظر به یک نقطه خاص محدود شده و به بازاری خاص تبدیل می شود. هدف از مکان یابی ایجاد یک محصول خاص برای بازار بدون در نظر گرفتن تفاوت های زبانی، فرهنگی و مذهبی است. اهمیت این موضوع زمانی است که اشیاء بی جان امروزی هوشمند شوند. Localization یک مشکل عمده در تکنولوژی امروز محسوب می شود و در زمینه های مختلف از قبیل سیستم موقعیت یابی جهانی و سایر شبکه های بی سیم مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

 

اصول فرآیند Localization

یکی از مهم ترین بخش ها در فرآیند مکان یابی، Translation نام دارد که به معنی تبدیل داده ها از یک فرم به فرم دیگری است. بخش های دیگر  در این حوزه عبارت اند از:

 • تبدیل محصول مورد نظر به عنوان یک هدف در بازار.
 • قرار دادن محصول در اختیار سایر بازار ها با تغییر محتوا آن.
 • تغییر در طراحی محصول.
 • برای نیازمندی های محلی، محصول را به صورت کارآمد تحویل دهید.
 • نمایش تاریخ، آدرس و شماره تلفن در فرمت های مناسب محلی بر روی محصول.
 • تطبیق دادن محصول با مقررات و قوانین محلی.

یکی از اجزای ضروری در آیوتی شبکه حسگر بی سیم است که داده های محیطی (مانند دما، رطوبت و حرکات جسم) با استفاده از صدها گره حسگر جمع آوری و پردازش می شوند. برای پردازش داده های زیست محیطی، اطلاعات مکانی که توسط گره های حسگر جمع آوری می شود، باید در ایستگاه پایه یا همان پایگاه داده در دسترس قرار گیرد. بنابراین شناسایی اطلاعات مکان همه گره ها در مرکز داده اهمیت دارد. برای انجام فرایند مکان یابی در مرکز داده، اطلاعات هر سنسور باید ارائه شود. مشکل اصلی در فرایند محلی سازی این است که ممکن است مرکز داده اطلاعات کافی از گره های حسگر نداشته باشد.

 

مکان یابی

 

معیار های عملکرد

نحوه عملکرد در Localization بر اساس عوامل زیر ارزیابی می شود:

 • دقت: دقت یا خطای مکان یکی از عوامل مهم در موقعیت سیستم مکان یابی است و به عنوان خطایی در محاسبه مکان دقیق دستگاه تعریف شده است.
 • پاسخگویی: به طور کلی، منظور از پاسخ دادن سرعت نشان دادن واکنش به یک موقعیت خاص است. در مکان یابی، پاسخگویی را می توان یک نمایش سریع از بروز رسانی محل دستگاه ها تعریف کرد.
 • پوشش: مساحت پوشش شبکه در یک منطقه مشخص، مهم است. این موضوع به دقت بسیار بستگی دارد.
 • سازگاری: دقت و عملکرد مکان یابی را می توان با محیط زیست تحت تاثیر قرار داد. بدین ترتیب یک سیستمی سازگار است که باعث افزایش کارایی گردد و آن سیستم را با محیط زیست سازگار سازد.
 • مقیاس پذیری: هنگامی که سیستم باید در مناطق بزرگتر اداره شود، عملکرد آن از لحاظ مقیاس پذیری اندازه گیری می شود. هر چه مقیاس پذیری کمتر باشد عملکر نیز کمتر خواهد بود.
 • هزینه و پیچیدگی: پارامترهایی که به هزینه سیستم مکان یابی کمک می کنند، پهنای باند اضافی، وزن انرژی، طول عمر، پول و غیره هستند.

 

مکان یابی و آیوتی

فناوری های آیوتی فرصت های منحصر به فردی برای طراحی راه حل های دقیق، کم هزینه، کم قدرت، قابل اعتماد و مقیاس پذیر برای برنامه های پیشرفته ارائه می دهند از جمله خدمات مبتنی بر مکان مانند نظارت بر ترافیک، کشاورزی هوشمند، نظارت، تدارکات، و زنجیره تامین است. این فناتوری رو به توسعه با چالش هایی نیز مواجه است برخی از این چالش ها عبارتند از بهبود دقت موقعیت، کاهش مصرف انرژی و رسیدگی به مقادیر زیاد داده ها. امروزه روز مکان یابی و سیستم ردیابی از ضروریت های آیوتی به حساب می آیند. همچنین Localization تبدیل به یک بخش جدایی ناپذیر از سیستم های ارتباطی مدرن شده است. مکان ها و محیط اطراف که سنسورهای زیادی در آنها مستقر هستند بیشترین استفاده را از سیستم های مکان یابی دارند.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 4 =