نود جی اس (Node.Js)

بدون ديدگاه

نود جی اس (Node.Js)  یک محیط اجرا بر مبنای جاوا اسکریپت جهت توسعه برنامه های کاربردی سرور و شبکه است. در این محیط تمام مواردی که شما برای اجرا یک برنامه نوشته شده در جاوا نیاز دارید، وجود دارد.

هنگامی که توسعه دهندگان اصلی جاوا اسکریپت آن را تبدیل به یک برنامه مستقل قابل اجرا بر روی ماشین کردند، node.js به وجود آمد. امروزه توانایی جاوا اسکریپت مانند زبان هایی نظیر پایتون است. جاوا اسکریپت و node.js هردو بر روی موتور V8 java script قابل اجرا هستند، این موتور کد جاوا اسکریپت شما راگرفته و آن را به کد ماشین سریع تر تبدیل می کند.

برنامه های node.js قابلیت اجرا در سیستم عامل های OS.X, Microsoft Windows و Linux را دارند. توسعه برنامه های وب با این نود بسیار ساده است زیرا یک کتابخانه غنی از تمام ماژول های جاوا اسکریپت دارد.

 

ویژگی

از ویژگی های مهم Node.Js که آن را تبدیل به اولین انتخاب طراحان نرم افزاری کرده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناهمگام و رویداد محور: منظور از ناهمگامی یعنی تمام API های این نود بصورت Non-Blocking هستند، به این معنا که یک سرور مبتنی بر نود جی اس هیچ گاه منتظر API برای بازگشت داده نیست.
  • سرعت: نود جی اس در نسخه V8 Java Script بسیار سریع عمل میکند.
  • تک رشته ای با مقیاس پذیری بالا: نود جی اس از یک رشته با حلقه رویداد استفاده می کند. مکانیزم رویداد سرور را بسیار مقیاس پذیر میکند.
  • بدون بافر: برنامه های نود جی اس هیچ گاه بافر نمی شوند. این برنامه ها به سادگی داده ها را درون تکه نشان می دهند.
  • مجوز: نود جی اس تحت مجوز MIT می باشد.

شرکت ها و برنام هایی نظیر Ebay, General Electric, Uber, Yahoo و Microsoft از نود جی اس استفاده می کنند.

 

موارد استفاده

بخش های ذیل قسمت هایی هستند که نود جی اس در آن ها به عنوان یک تکنولوژی برتر شناخته شده است:

  • در خواست های I/O
  • برنامه های جریان داده
  • برنامه های اطلاعاتی کاربردی
  • برنامه های مبتنی بر API JASON

IOT & Node.Js

برای اولین بار نود جی اس در سال 2012 در زمینه اینترنت اشیاء شروع به فعالیت کرد. به عنوان مثال از node.js در هواپیما های بدون سرنشین برای جستجو مناطق تحت تاثیر در زلزله نپال استفاده شده است، همچنین در بسیاری از محصولات تجاری مانند شبکه های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد.

به عبارتی نود جی اس یک محیط برای اجرای نرم افزار های IOT است. با استفاده از این تکنولوژی تمام کدهای جاوا اسکریپت به زبانی قابل درک برای دستگاه های Google V8 تبدیل میشوند و این عمل مارا قادر میسازد تا بتوانیم تمام اتفاقات را تحت کنترل و مدیریت خود قرا دهیم.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 3 =